Wyszukiwanie zaawansowane

Wprowadzenie 

 

 Serdecznie witamy na stronach

Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Koniusza

 Herb Gminy Koniusza


Gmina Koniusza
to urokliwa gmina Małopolski, która swoim mieszkańcom zapewnia dobre warunki do życia, a turystom odpoczynek od wielkomiejskiego zgiełku.
Położona jest na obszarze wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w dolinie rzeki Szreniawy, na skraju Wyżyny Małopolskiej 
i Płaskowyżu Proszowickiego. Administracyjnie gmina leży na terenie województwa małopolskiego oraz powiatu proszowickiego. Sąsiaduje z gminami: Radziemice, Proszowice, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów–Luborzyca, Słomniki i Kraków. Przez jej teren przebiegają dwie drogi wojewódzkie: nr 776 Kraków–Proszowice–Busko Zdrój oraz nr 775 Nowe Brzesko–Proszowice–Słomniki, zapewniające szybki dojazd do Krakowa, Buska Zdroju, aglomeracji śląskiej.
Gmina obejmuje 29 sołectw, jej powierzchnia wynosi 8852 ha, a liczba mieszkańców to 8859. Jej centrum stanowi wieś Koniusza, gdzie swą siedzibę mają władze administracyjne. Koniusza położona jest w odległości 25 km od Krakowa i 6 km od Proszowic.
Krajobraz gminy to widoki typowo rolnicze, bo rolnictwem przede wszystkim zajmują się jej mieszkańcy. Naturalnym bogactwem tych terenów są żyzne gleby oraz czyste powietrze. Przez gminę przebiegają dwa szlaki turystyczno–historyczne: Szlak Kościuszkowski do Racławic oraz Szlak Bartosza Głowackiego a także Szlak Architektury Drewnianej. Znajduje się tu także pięć parków krajobrazowych oraz drzewa i pomniki przyrody między innymi dąb szypułkowy w Koniuszy, pod którym wypoczywał Tadeusz Kościuszko przed bitwą pod Racławicami. Gmina Koniusza posiada interesujące atrakcje turystyczne, miejsca historyczne oraz zabytki, takie jak Muzeum Generała Okulickiego w Szarbii; drewniany Kościół Parafialny w Biórkowie Wielkim z 1623 roku z dzwonnicą; Kaplica w Dalewicach; Kościół Parafialny w Koniuszy z dzwonnicą otoczeniem i drzewostanem; Kaplica p.w. Św. Barbary w Wierzbnie wraz z otoczeniem; cmentarz z I wojny światowej w Wierzbnie; zespół dworski, spichlerz, park w Wierzbnie. Te i inne zabytki w połączeniu z pięknem przyrody i ciekawym ukształtowaniem terenu zachęcają do spacerów, pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych. 
Obszar gminy jest bardzo urozmaicony: pagórkowate tereny, pola, lasy, urokliwa dolina rzeki Szreniawy, a w oddali panorama Tatr przyciągają ludzi spragnionych spokoju i kontaktu z naturą.


Zapraszamy na stronę internetową
Urzędu Gminy Koniusza oraz na fan page

www.koniusza.pl

 https://www.facebook.com/pages/Gmina-Koniusza/259505970917834


Nasz adres:

Urząd Gminy Koniusza
32-104 Koniusza 55 
tel.  (012) 386 91 00; 386 90 39; 386 90 27
fax. (012) 386 90 15

e-mail:gmina@koniusza.pl


Godziny pracy Urzędu Gminy:

pn.- pt. 7.30 - 15.30

 

Załączniki

Lista artykułów RSS XML
Wyszukiwanie zaawansowane

Wyszukiwanie zaawansowane

?
Tytuł artykułu Data ostatniej zmiany
Światowe Dni Młodzieży 2016-07-22
Metryka
Liczba odwiedzin: 14968
Podmiot udostępniający informację: Urząd Gminy Koniusza
Osoba wprowadzająca informację: Administrator Podmiotu
Osoba odpowiedzialna za informację: Administrator Podmiotu
Czas wytworzenia: 2014-02-07 10:38:30
Czas publikacji: 2015-12-08 10:27:15
Data przeniesienia do archiwum: Brak
Historia zmian
Starsze wersje artykułu
Proszę w pole wyszukiwarki wpisać poszukiwaną frazę.