Wyszukiwanie zaawansowane

Wprowadzenie

Prześlij dalej Wersja PDF Wersja XML Drukuj  

 

 Serdecznie witamy na stronach

Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Koniusza

 Herb Gminy Koniusza


Gmina Koniusza
to urokliwa gmina Małopolski, która swoim mieszkańcom zapewnia dobre warunki do życia, a turystom odpoczynek od wielkomiejskiego zgiełku.
Położona jest na obszarze wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w dolinie rzeki Szreniawy, na skraju Wyżyny Małopolskiej 
i Płaskowyżu Proszowickiego. Administracyjnie gmina leży na terenie województwa małopolskiego oraz powiatu proszowickiego. Sąsiaduje z gminami: Radziemice, Proszowice, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów–Luborzyca, Słomniki i Kraków. Przez jej teren przebiegają dwie drogi wojewódzkie: nr 776 Kraków–Proszowice–Busko Zdrój oraz nr 775 Nowe Brzesko–Proszowice–Słomniki, zapewniające szybki dojazd do Krakowa, Buska Zdroju, aglomeracji śląskiej.
Gmina obejmuje 29 sołectw, jej powierzchnia wynosi 8852 ha, a liczba mieszkańców to 8859. Jej centrum stanowi wieś Koniusza, gdzie swą siedzibę mają władze administracyjne. Koniusza położona jest w odległości 25 km od Krakowa i 6 km od Proszowic.
Krajobraz gminy to widoki typowo rolnicze, bo rolnictwem przede wszystkim zajmują się jej mieszkańcy. Naturalnym bogactwem tych terenów są żyzne gleby oraz czyste powietrze. Przez gminę przebiegają dwa szlaki turystyczno–historyczne: Szlak Kościuszkowski do Racławic oraz Szlak Bartosza Głowackiego a także Szlak Architektury Drewnianej. Znajduje się tu także pięć parków krajobrazowych oraz drzewa i pomniki przyrody między innymi dąb szypułkowy w Koniuszy, pod którym wypoczywał Tadeusz Kościuszko przed bitwą pod Racławicami. Gmina Koniusza posiada interesujące atrakcje turystyczne, miejsca historyczne oraz zabytki, takie jak Muzeum Generała Okulickiego w Szarbii; drewniany Kościół Parafialny w Biórkowie Wielkim z 1623 roku z dzwonnicą; Kaplica w Dalewicach; Kościół Parafialny w Koniuszy z dzwonnicą otoczeniem i drzewostanem; Kaplica p.w. Św. Barbary w Wierzbnie wraz z otoczeniem; cmentarz z I wojny światowej w Wierzbnie; zespół dworski, spichlerz, park w Wierzbnie. Te i inne zabytki w połączeniu z pięknem przyrody i ciekawym ukształtowaniem terenu zachęcają do spacerów, pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych. 
Obszar gminy jest bardzo urozmaicony: pagórkowate tereny, pola, lasy, urokliwa dolina rzeki Szreniawy, a w oddali panorama Tatr przyciągają ludzi spragnionych spokoju i kontaktu z naturą.


Zapraszamy na stronę internetową
Urzędu Gminy Koniusza oraz na fan page

www.koniusza.pl

 https://www.facebook.com/pages/Gmina-Koniusza/259505970917834


Nasz adres:

Urząd Gminy Koniusza
32-104 Koniusza 55 
tel.  (012) 386 91 00; 386 90 39; 386 90 27
fax. (012) 386 90 15

e-mail:gmina@koniusza.pl


Godziny pracy Urzędu Gminy:

pn.- pt. 7.30 - 15.30

Załączniki

Metryka
Liczba odwiedzin: 13430
Podmiot udostępniający informację: Urząd Gminy Koniusza
Osoba wprowadzająca informację: Administrator Podmiotu
Osoba odpowiedzialna za informację: Administrator Podmiotu
Czas wytworzenia: 2014-02-07 10:38:30
Czas publikacji: 2015-12-08 10:27:15
Data przeniesienia do archiwum: Brak
Historia zmian
Starsze wersje artykułu
Proszę w pole wyszukiwarki wpisać poszukiwaną frazę.